مرجع رسمی و تخصصی مالچ چوب آیوا

رایحه چوب را به خانه ببریم

انواع مالچ و موارد استفاده از آن

انواع مالچ

فهرست مطالب

انواع مالچ در واقع یک لایه ای از مواد : چوب، برگ، کاه و یا کمپوست می باشد که روی سطوح خاک قرار می گیرد. چند نمونه از مزیت های استفاده از این محصول شامل: حفظ رطوبت خاک، سلامت و حاصل خیزی خاک، جلوگیری از رشد علف های هرز، کم شدن فشردگی خاک نیز می باشد. مالچ ها اصولا ماهیت ارگانیکی دارند، و این امکان هم وجود دارد که آن ها به صورت دائمی هم باشند.

چگونه یک مالچ خوب زا انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کردن مالچ های بهتر و موثرتر باید به چند نکته در هنگام خرید توجه داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید مالچ، قابلیت دسترسی آن می باشد. در واقع مالچی که انتخاب می کند باید بتنوانید به راحتی به آن دست یابید. دیگر نکته مهمی که در هنگام خرید مالچ ها باید به آن ها توجه داشت، هزینه آن می باشد؛ که با توجه به متراژ های بسیار برآورد می شود.

مالچ چوبی از در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک با توجه به خود کارایی ها و ویژگی هایی را دارا می باشند. این محصول به دو دسته آلی و معدنی تقسیم می شوند. در ادامه بیشتر با این مالچ ها و ویژگی های آن ها آشنا  خواهید شد.

انواع مالچ
انواع مالچ

البته بهتر است بدانید که، مالچ ها علاوه بر این تقسیم بندی، بر اساس رنگ ها هم تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن ها هم اشاره شده است.

مالچ آلی چیست؟

این نوع از مالچ ها از زمان گذشته تا به حال، مورد استفاده مردم قرار گرفته است. این نوا از مالچ، موجب کاهش علف های هرز و کنترل آن ها می شود؛ می توان با قرار دادن یک لایه از مالچ در قسمت بالایی خاک، باعث جلوگیری از رشد علف های هرز شوید.علاوه بر این ها این دسته از مالچ ها، مواد  مغذی را هم به داخل خاک ها اضافه می کنند و از فرسایش خاک محافظت می کند.

مالچ آلی با حفظ رطوبت کمک شایانی به گیاهان می کند. این نوع از مالچ در مواقع گرما خاک را خنک نگه می دارد. در واقع مالچ آلی به صورت یک لایه عایق کار می کند و باعث جلوگیری گرما به ریشه گیاه می شود. همانطور که می دانید، اکثر مواد آلی مورد استفاده برای پوشش خاک زمین شما، به عنوان مالچ آلی طبقه بندی می شوند. نمونه هایی از مالچ آلی:

دراینجا بخوانید: مزایای استفاده از چیپس چوب

  • کاج
  • پوشال
  • بریده های چمن ها
  • پوست چوبی خرد شده

چوب خرد شده جز یکی از برکاربرد ترین مالچ های آلی می باشد که اصولا از زباله های سبز و شاخه ها تهیه می شوند.

مالچ معدنی چیست؟

مالچ معدنی به مالچ مصنوعی نیز گفته می شود، که جز مالچ های غیر آلی هستند. یکی از مالچ های معدنی مالچ پلاستیکی می باشد که از مزیت و معایب هایی برخوردار است و جز رایج ترین نوع مالچ معدنی محسوب می شود. ورق، سنگ، شن نمونه های دیگری از مالچ های معدنی می باشند. مالچ های پلاستیکی هم دارای انواع مختلفی هستند.

اکثریت می دانید که پلاستیک های شفاف پتانسیل بسیاری را برای گرم کردن خاک دارند. علاوه بر این ها شما می توانید از این نوع مالچ ها هم برای کنترل کردن علف های هرز استفاده کنید.

انواع مالچ
انواع مالچ

بیشتر بخوانید: مالچ چیست؟

مالچ ها بر اساس رنگ بندی:

مالچ ها با توجه به رنگ برندی، از تعدادی زیادی برخوردار هستند، سه نمونه از پرکاربرد ترین و رایج ترین آن ها رنگ های: مشکی، قرمز و قهوه ای می باشد. دیگر مالچ های رنگی شامل مالچ های: آبی رنگ، طلایی، سفید نیز هستند که هر کدام از این رنگ ها جلوه های متنوع و زیبایی را به باغ های شما می دهد و کار های مختص خود را انجام می دهند.

به صورت اختصار می توان گفت که، مالچ مشکی، موجب گرم نگه داشتن خاک های زمین شما می شود، و این نوع هم مانند سایر نوع های دیگر، از رشد کردن علف های هرز جلوگیری می کند. از مالچ های قهوه ای هم معمولا برای حفظ کردن رطوبت و همینطور تنظیم دمای گیاهان استفاده می کنند. مالچ قرمز رنگ هم جز دسته های پر جنب و جوش قرار دارد. مالچ قرمز رنگ یک محیط گرم را برای گیاهان به وجود می آورد و از رطوب آنها محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *