مرجع رسمی و تخصصی مالچ چوب آیوا

رایحه چوب را به خانه ببریم

نکاتی در مورد نحوه استفاده از مالچ چوبی

استفاده از مالچ چوبی

فهرست مطالب

مالچ چوبی یکی از نمونه های مختلف مالچ است که حاصل قطعات و برش های کوچک چوب است که یا به طور طبیعی در طبیعت و یا در کارخانجات مختلف تولید می شود و با آن سطح خاک هایی که در آن گیاه یا درخت کاشته می شود پوشانده می شوند.
استفاده از مالچ های چوبی مزایا زیادی برای مصرف کنندگان به دنبال دارد که از جمله آن ها می توان به افزایش ذخیره میزان رطوبت خاک به کمک پوشاندن سطح خاک و جلوگیری از تبخیر آب اشاره کرد. همچنین این مالچ ها از رشد علف های هرز جلوگیری می کنند و افزایش مقاومت خاک در برابر تغییرات شدید دما، جلوگیری از فرسایش خاک در برابر سیل و عوامل فرسایشی دیگر حفاظت از ریشه گیاهان در برابر سرما و یخ زدگی.

استفاده از مالچ چوبی
استفاده از مالچ چوبی

0انتخاب مالچ چوبی

انتخاب مالچ چوبی مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال در دسترس بودن نوع مناسبی از مالچ های چوبی، قیمت آن ها، نوع گیاهی که برای رشد آن از مالچ استفاده می کنید و همچنین فصلی که در آن به کاشت گیاه پرداخته اید از نمونه های این عوامل هستند.
علاوه بر انتخاب مالچ مناسب آگاهی کامل از نحوه استفاده از مالچ های چوبی نیز در افزایش کارایی آن ها موثر است.
اگر از مالچ های چوبی به طور صحیح استفاده نشود علاوه بر عدم دستیابی به مزیت های ویژه ممکن است صدمات جبران ناپذیری به گیاهان و باغ شما وارد شود.
در زمان استفاده باید بدانید که از مواد نامرغوب استفاده نکنید و حتی اگر مالچ های چوبی شما از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند از ان ها کم یا زیاد تر از حد لازم استفاده نکنید چون استفاده کمتر از میزان لازم موجب عدم کارایی و استفاده بیشتر از مقدار لازم ممکن است موجب خفگی خاک و گیاه شود.

نحوه استفاده از مالچ چوبی

در خصوص استفاده صحیح از مالچ یا همان چیپس چوب باید قبل از استفاده مراحلی را طی کنید تا از تاثیر فوق العاده مالچ چوب در فضای سبز خود بهره مند شوید.
ابتدا باید تمام علف های هرز موجود در زمین مورد نظر خود را حذف کنید و تمامی گیاهان موجود را به اندازه کافی آبیاری کنید.
پس از آن مالچ دهی را شروع کنید؛ شما می توانید از مالچ های چوبی در فضای زیر دختان استفاده کنید و برای این کار باید چمن های اطراف درخت و زیر درخت را حذف کنید چون با وجود چیپس های چوبی دیگر نیازی به وجود آن ها ندارید.
جایگزینی مالچ‌های چوبی با چمن های اطراف درخت موجب کاهش رقابت گیاهان نزدیک به ریشه درخت با ریشه بر سر آب و مواد مغذی می شود که این امر خود به رشد بیشتر و بهتر درخت کمک بزرگی می کند.

موارد احتیاط در استفاده از مالچ چوب

باید حواستان باشد که مالچ ها را دقیقا کنار تنه درخت نریزید چون این مالچ ها خاصیت مرطوب کنندگی بسیار بالایی دارند و مسئله مهم و قابل توجه این است که تنه درختان معمولا در محیط های مرطوب مقاومت خود را از دست می دهند.
همچنین نزدیک بودن زیاد مالچ به تنه درختان موجب ایجاد خطرات ناشی از بیماری های مختلف، جانوران و حشرات می شود.
حتما دقت کنید که مالچ ها حتما روی سطح خاک قرار بگیرند و با خاک زیرین خود مخلوط نشوند و به عمق خاک وارد نشوند چرا که در صورت رخ دادن این اتفاق مالچ چوبی موجب کاهش توانایی خاک در ذخیره نیتروژن و در نتیجه عدم نیتروژن رسانی به ریشه گیاه می شود.

مشکلات ناشی از استفاده نامناسب مالچ

گاهی پیش می آید که بعضی از باغبان ها فکر می کنند چون تاثیرات مالچ چوبی بر رشد گیاه بسیار زیاد است در نتیجه استفاده بیشتر از آن تاثیرات مفیدتری ایجاد می کند. باید بدانید این طرز فکر کاملا اشتباه است و میتواند گیاه شما را در معرض خطر جدی قرار دهد.
نتیجه استفاده از یک لایه ضخیم و قطور مالچ امکان رشد ریشه گیاه در مالچ های چوبی بجای رشد آن ها در خاک است.
درصورتی که ریشه گیاه در خاک رشد نکند گیاه در برابر مواردی مثل کود، علف کش، یا حتی دوره های استرس و خشکی که به طور عادی توان مقاومت با آن ها را دارد بسیار آسیب پذیر می شود.

استفاده از مالچ چوبی

بیشتربخوانید: راهنمای خرید مالچ چوبی

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با استفاده از یکی از موثرترین انواع مالچ یعنی مالچ های چوبی صحبت کردیم و نحوه صحیح استفاده از آن را برای شما توضیح دادیم.
همانطور که استفاده از مالچ مناسب مهم است آشنایی با نحوه صحیح استفاده از آن نیز بسیار مهم و حیاتی است در نتیجه درصورتی که از نحوه انجام این کار آگاهی ندارید حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید و از او کمک بکیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *